Ile kosztuje projekt wnętrz?

Udostępnij:

Ile kosztuje projektowanie wnętrz? Ile kosztują usługi Architekta Wnętrz

JAKIE SĄ CENY USŁUG PROJEKTANTA WNĘTRZ?

Wiele osób, zanim podejmie decyzję o współpracy z Projektantem wnętrz, zastanawia się, jaki jest koszt usługi projektowej? Od czego zależy cena za projekt i czy jest w zasięgu możliwości finansowych? Większość szuka informacji w internecie, nie znajdując jednoznacznej odpowiedzi ze względu na bardzo duży rozrzut cenowy. Wynika to z tego, że branża projektowa nie ma jednej ustalonej stawki i sposobu wyliczania ceny.

Przede wszystkim trzeba sobie zadać pytanie, jaki rodzaj usługi projektowej nas interesuje, jaki zakres i forma będzie odpowiednia. Wachlarz usług projektowych jest dość szeroki, od konsultacji projektowych, doradztwo zakupowe, przez projekty funkcjonalne, koncepcyjne, do kompleksowych, po nadzór autorski, realizację pod klucz. Oferty biur projektowych często różnią się między sobą ilością usług i zawartością ich zakresu. Dlatego dobrze byłoby sobie porównać w kilku miejscach i sprawdzić co zawiera dany projekt i jak wygląda poziom obsługi.

Najbardziej popularną usługą projektową jest projekt wnętrz koncepcyjny lub kompleksowy, a stawką wyliczenia kosztu projektu jest cena za m2 powierzchni objętej projektem. Jednakże wysokość stawki za m2 zależy od bardzo wielu czynników i indywidualnych kryteriów, branych przy wycenie przez każde biuro projektowe.

Jakie czynniki mają wpływ na koszt projektu wnętrz?

Projekt wnętrz nie jest kompletnym produktem o stałej cenie, gotowym po zakupie do natychmiastowego wdrożenia. Każdy projekt to niepowtarzalne i unikatowe przedsięwzięcie, dlatego również i cena będzie w każdym przypadku indywidualnie oszacowana. Ostateczne cena za projekt to wynikowa różnych czynników.

Koszt projektu zależy od wielu czynników, takich jak:

  1. Powierzchnia wnętrza
  2. Zakres projektu i jego złożoność
  3. Lokalizacja projektu
  4. Rodzaj wnętrza
  5. Czas trwania projektu
  6. Indywidualne oczekiwania i potrzeby Inwestora
  7. Renoma biura projektowego i koszty obsługi

 

Powierzchnia wnętrza

Wydawać by się mogło, że im większy metraż do opracowania, ilość różnorodnych pomieszczeń i złożoność projektu, tym większa cena za m2. Okazuje się, że jest na odwrót, większe powierzchnie często są z dodatkowym rabatem, a stawka za m2 jest atrakcyjniejsza. Natomiast im mniejszy metraż, tym wyższa cena np. małe mieszkanie, może więcej kosztować niż projekt wnętrz domu jednorodzinnego. Pojedyncze pomieszczenia tj. łazienka czy kuchnia będą w porównywalnej cenie jak niewielkie mieszkania.

Zakres projektu oraz stopień jego szczegółowości

Projekt kompleksowy, obejmujący wszystkie aspekty wnętrza i dokumentację wykonawczą, będzie droższy niż projekt podstawowy, zawierający tylko plan funkcjonalny. Najbardziej popularne i najczęściej wybierane rodzaje projektu to projekt koncepcyjny i kompleksowy. Osoby, którym wystarczy w zupełności podstawowy zakres, wybierają projekt funkcjonalny, choć jest to rzadziej wybierana opcja. Optymalną wersją projektu jest projekt kompleksowy wykonawczy z nadzorem i jest to zarazem najdroższa opcja ze względu na stopień szczegółowości i duży nakład czasowy.

Lokalizacja projektu

Usługi projektowania wnętrz w większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, są zazwyczaj droższe niż projekty w mniejszych miastach lub na wsi. Powodem są wyższe koszty życia w dużych miastach, a także większy popyt na usługi projektantów wnętrz w tych obszarach.

Rodzaj wnętrza

Wnętrza prywatne np. projekt domu jednorodzinnego lub mieszkania będzie droższy niż projekt pojedynczych pomieszczeń. Mniejsze pomieszczenia tj. łazienka czy kuchnia wycenia się drożej niż np. salon lub sypialna ze względu na uwarunkowania techniczno-instalacyjne i czasochłonność wykonania projektu. Wnętrza komercyjne są wyceniane całkowicie odmiennie niż prywatne. O cenie decyduje specyfika przestrzeni, szereg wymogów i przepisów, jakie trzeba spełniać oraz wiedza i doświadczenie, którą posiada Projektant.

Czas trwania projektu

Ilość czasu, jaką trzeba przeznaczyć na wykonanie projektu, szacuje się po wstępnych konsultacjach oraz na podstawie szczegółowych uzgodnień między Inwestorem a Projektantem, dotyczących projektu i współpracy. Jak również jest związany z samym procesem projektowym i poziomem obsługi. Im większa powierzchnia do opracowania, zakres działań projektowych, stopień szczegółowości, tym więcej czasu jest potrzebne do efektywnej realizacji i osiągnięcia założonego celu.

Indywidualne oczekiwania i potrzeby Inwestora

Cel projektu, specyfika, typowość, budżet, czas realizacji.

Doświadczenie, renoma biura projektowego oraz koszty obsługi

Czynniki związane bezpośrednio z projektem, to tylko część kryteriów branych pod uwagę przy wycenie. Pozostałe uwarunkowania mogę być zupełnie drugorzędne dla zainteresowanych, ale są często uwzględniane w polityce cenowej. Tak więc co jeszcze może mieć wpływ na koszt usługi projektowej?

Poziom wykształcenia i wiedzy Projektanta, to czy posiada dyplom wyższych studiów kierunkowych, ukończony kurs lub studium, czy jest samoukiem w tej dziedzinie. Renomowany projektant z wieloletnim doświadczeniem i bogatym portfolio, będzie się bardziej cenił niż stawiający w zawodzie pierwsze kroki. Specjalizacja i zakres świadczonych usług projektowych, standardy i jakość obsługi. Koszty prowadzenia działalności, wielkość biura projektowego, ilość zatrudnionych osób, jakość oprogramowania.

 

 

 

JAKI RODZAJ PROJEKTU WYBRAĆ?

Najprostsza odpowiedź brzmi: wybierz projekt, który najbardziej Ci odpowiada pod względem zakresu i tego, co finalnie otrzymasz. Tu trzeba będzie sobie najpierw zadać pytanie, czego tak naprawdę potrzebuję, co będzie dla mnie wystarczające? Jaki stopień szczegółowości dokumentacji zapewni mi komfortową realizację projektu?

Vettriano Design oferuje pakiety projektowe PREMIUM, KOMFORT, START, EXPRESS. Każdy z nich ma dedykowany zakres, od kompleksowego projektu z nadzorem autorskim, przez koncepcyjny, funkcjonalny, aż do szybkiej metamorfozy. Dostępne warianty zapewniają możliwość wyboru, indywidualnego dopasowania oraz realizacji w wybranym przez Ciebie zakresie. Co więcej, istnieje możliwość modyfikacji każdego z pakietów zgodnie z osobistymi preferencjami.

Masz wątpliwości, która usługa i opcja będą dla Ciebie najlepsze?

Chcesz otrzymać bezpłatną wycenę dostosowaną do Twoich potrzeb i możliwości budżetowych?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji informacyjnej.    

Skontaktuj się ze mną